11.3.13

Grip ve Soğuk Algınlığı Geçirdiğimizde Nasıl Beslenmeliyiz?

yükleniyor...

İyileşmede Besinlerin Gücü Nedir?

Eğer siz de ağır grip salgınına yakalandıysanız, hastalığı daha çabuk atlatmak için bir diyet var mıdır acaba, nasıl beslenmeliyim diyor olabilirsiniz. Yakında ağır grip geçirmiş biri olarak etraftaki salgını da düşününce böyle bir yazının çok faydalı olabileceğini düşünüp ve biraz araştırma yaptım.

Günümüzde artık bağışıklığımızı güçlendirmede ve hastalıklardan kurtulup iyileşebilmek için besinlerin iyileştirici gücünün çoğumuz farkındayız. Tabii ki, sağlığımızı koruyabilmek için de sağlıklı beslenmek çok önemli, ama hastalıklarla savaşırken düzgün beslenip, gerekli vitamin ve mineralleri alabilmek gücümüzü kazanmak için daha da önemli hale geliyor.


Soğuk Algınlığı ve Grip İçin Şifalı Besinler ve Faydaları


Besinler vücudun onarımı, büyüme ve sağlıklı yaşam için gerekli olan gıdalardır ve vitamin, mineral, amino asitler, yağ asitleri ve su gibi maddeler içerirler. Bunların bazıları vücut tarafından da yapılabilir, ancak bazılarını vücut yapamaz ve beslenme ile mutlaka almamız gerekir.


Proteinler vücudumuzu güçlü tutmak için her zaman gereklidir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, baklagiller, süt, yumurta, fındık ve tahıllar iyi birer protein kaynaklarıdır.

FDA yetişkinler için günde 50 gram protein yemeyi öneriyor. Hamile ve emziren kadınların ise daha fazla ihtiyacı var. Protein değeri yüksek gıdalar aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 ve B12 vitaminlerini de içeriyor.

B6 vitamini, hindi eti, fasulye, patates, ıspanak ve tahıllarda zengin olarak bulunuyor.

Selenyum ve çinko da bağışıklık sistemini güçlü tutmak için gerekli minerallerden. Bu mineraller fasulye, fındık, et ve kümes hayvanları gibi protein bakımından zengin yiyeceklerde bulunur.

Griple Savaşta Yardımcı Olan Diğer Besinler Neler?Meyve ve çiçeklerin renklerini veren flavonoidler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Flavanoid greyfurt, portakal, limon ve ıhlamurda bulunur. Hasta olunca ıhlamur içmeye devam ediyoruz yani:)

Enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirdiği bulunmuş antioksidan özellikli bir diğer besin maddesi de glutatyon. Bu güçlü antioksidan en çok karpuzun kırmızı ve sulu kısmında kabuğa yakın kısımlarında bulunuyor. Glutatyon aynı zamanda lahana, brokoli, kabak gibi sebzelerde de bulunur.Beslenmede dikkat etmemiz gereken en önemli madde, öğünümüzün dengeli bir şekilde değişik mineral ve vitaminleri içermesi. Tek bir gıda veya gıda grup dayanarak beslenmememiz gerekiyor yani. Ayrıca, taze meyve ve sebzenin yerini maalesef vitamin gibi besin takviyeleri ile dolduramıyormuşuz, üstelik bu tip takviyelerin dikkatli kullanılmadığında zararları da olabiliyormuş.


Annelerimizin Tavuk Suyuna Çorbası Gerçekten Şifalı mı? 

Soğuk algınlığı geçirdiğimizde hemen annelerimiz bir tavuk suyuna çorba yaparlar bol limonlu. Çok da lezzetli olur. Gerçekten faydalı mı acaba diye araştırılmış ve bir makale bile yayınlanmış bu konuda. Tavuk suyuna çorbanın antienflamatuar özelliği olduğu yani enfeksiyon giderici özellikte olduğu bulunmuş. İç rahatlığıyla çorbamızı içebiliriz yani:)

Grip Sebebiyle Burnumuz Çok Tıkalıysa Ne Yapmalıyız?

Süt ürünleri bazı insanlarda mukus salgısını artırabiliyormuş, eğer sizde de durum öyleyse grip olduğunuzda bir kaç gün süt ürünlerinden uzak durabilirsiniz.

Zencefilli, limonlu ve ballı çay da boğazınıza iyi gelecektir.

Portakal suyu, greyfurt ile birlikte özellikle C vitamini ve folik asit deposu. İyileşmemiz ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için C vitamini çok önemli.

Griple Birlikte Mide Bulantısı Varsa Ne Yeyip Ne İçmeliyiz?

Mide bulantısı ve özellikle ishal de geçiriyorsanız fena üşütmüşsünüz demektir ve beslenmenize ekstra dikkat etmeniz gerekir. Katı beslenmeden çok sıvı ve besleyici içeceklere yönelmemiz tavsiye ediliyor bu durumda.  Özellikle ilk 24 saat yediklerinize dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor uzmanlar.


Meyve suyu, et suyuna çorba, limonlu soda, meyve kompostoları hem sıvı hem de besleyici oldukları için tercih edilebilir.


Tost, muz, elma gibi yiyecekler de normal beslenmeye dönerken yiyebileceğiniz seçeneklerden.

İyileştikten Sonra Peki Ne Yapmalıyız?

Bir daha vücudumuzun zayıf düşmemesi için sağlıklı beslenmeye devam etmeliyiz. Bunun için de her öğünümüzün değişik besin maddeleriyle dolu olmasını sağlamalıyız.

Rengarenk bir tabağımız olmalı yani:) Renkli sebzeler, meyveler, protein içeren et, balık, yumurta gibi besinler günlük diyetimizde karışık olarak bulunmalı.Bir diğer önemli şey de uyku düzenimiz! İyileşme döneminde özellikler 7-9 saat arası uyumamız gerekiyormuş tamamen gücümüze kavuşmak için. Benim gibi uykuyu sevenler için çok güzel haber:)

Hasta olan herkese geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyorum! Sağlıklı olanlara da aman dikkat edin diyorum:)

Sağlıklı ve fit kalın;)


yükleniyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu girin.