17.9.12

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yollar

yükleniyor...


Zayıflamak için neler yapmamız gerektiğini aşağı yukarı biliyoruz aslında ama pratikte başarılı olmak o kadar da kolay değil maalesef. Çoğu kişi için diyetlerin biri bitiyor diğeri başlıyor, spor salonuna üye olunsa bile bu üyelik bir ya da iki aydan daha uzun sürmüyor, oda şanslı olanlardansanız. Çünkü çoğu zaman yoğun bir istek ve gazla başlanan pilates, yoga, fitness derslerinin sonu bir ya da iki hafta sonra geliyor.

Zayıflamak istiyorum diyoruz, ama acaba yeterince kararlı başlamıyor muyuz yola, yoksa hedefimizi mi iyi belirlemiyoruz? Başlamadan önce aşağıdaki stratejilerin eminim çok faydası olacaktır.

  • Hedefleri doğru belirlemek: Zayıflamak için diyet mi yapmayı düşünüyorsunuz yoksa spor mu? Tavsiye ettiğimiz tabii ki yapabiliyorsanız ikisini bir arada yapmanız. Ama hangisini düşünüyorsanız düşünüp nasıl yapacağınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Yani sadece "zayıflamak istiyorum" ya da "hedefim 5 kilo vermek" derseniz yeterli olmaz. "Bu hafta her gün yarım saat yürüyeceğim". Ya da "pazar gününe kadar tatlı ve ya hamur işi yemeyeceğim" gibi hedefler koymalısınız kendinize.
  • Kendinizi ödüllendirmek: Belirlediğiniz hedefe uyarsanız kendinizi ödüllendirin. İstediğiniz bir bluzu almak, istediğiniz bir filme gitmek ve ya masaj yaptırmak olabilir ödül seçenekleriniz. Ama kesinlikle kendinizi tatlıyla ödüllendirmeyin! (En sık yaptığımız hatalardan biri maalesef:) 
  • Yemek günlüğü tutmak: Yediklerinizin günlüğünü tutmak çok faydalı olabilir. Diyetisyenlerin de çok başvurduğu bir yöntemdir. Tabii ki günlüğünüze bakıp yediklerinizi düzene sokacaksanız.
  • Belli aralıklarla tartılmak: Düzenli bir şekilde tartılmanız gidişatınızı görmeniz için çok gerekli. Diyet yapmazken bile düzenli tartılmak kilomuzu kontrolde tutmamızı sağlar. Yalnız her gün tartılmak bizi yanıltabilir o yüzden haftada bir gün genelde aç karnına ve aynı kıyafetlerle tartılmak daha iyi olacaktır. 
  •  Destek olacak birileri: Etrafınızda bir arkadaş ve ya ailenizden birinden destek almanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Sizi hem motive edecekler hem de yaramazlık yaptığınızda uyaracaklardır:)
  •  Yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek: Yemek yediğiniz tabağı küçültmek, yemekten önce bir büyük bardak su içmek, daha fazla çiğnemeye çalışmak, televizyon izlerken bir şeyler yemek yerine yeşil çay gibi sağlıklı şeyler içmek, vb. Bunun gibi ufak değişiklikler hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilir. Bunların neresi ufak değişiklik de diyebilirsiniz:) İlk başta zor gelse de deneyin, alışacaksınız. 
  •  Hazır yemek yemek zorundaysak: Ev yemeği yemek tabii ki daha sağlıklı ama hazır yemek zorunda kaldığımız da çok zaman oluyor. Ama en azından kızarmış ve soslu etler ve tavuklar yerine ızgarayı tercih edebiliriz. Mümkünse balık yiyebiliriz tabii ki yanında soslu kalamar ve karidessiz:) Tavuklu ve ya etli bir salata yiyebiliriz. Fast food satan bir yerde ise menü almak yerine sadece hamburgerini yanında soda ile de yiyebiliriz değil mi?
        Sizce de uygulanabilir yollar mı, ne dersiniz?
yükleniyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu girin.